BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI SAYIN DR. FARUK ÖZLÜ’NÜN ODAMIZA ZİYARETİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek, Başkan Oğuz Fındıkoğlu ve ekibine başarılar diledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’na gelişinde; Vali Yaşar Karadeniz, Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Meclis Başkanı Turgay Dellaloğlu ve meclis üyeleri tarafından karşılandı.

İlk olarak oda şeref defterini imzalayan Bakan Özlü, daha sonra yapılan çalışmalar ve iş dünyasının beklentileri hakkında Başkan Fındıkoğlu’ndan bilgi aldı.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu; “Sayın Bakanım, Anadolu’nun ilk ticaret ve sanayi odalarından biri olan odamızda sizleri ağırlamaktan onur duyuyoruz. Bizler iş dünyası olarak; GAP, DAP, DOKAP, KOP benzeri, ilimizi komşu vilayetler ile aynı çatı altına alacak “Batı Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı” (BAKAP) kurulmasını ve bulunduğu coğrafi konum gereği merkezinin Kastamonu olmasını talep ediyoruz.

Kastamonu ilimizin, önceki teşvik sisteminde 4 bölge arasında 4’üncü bölgede yer alırken, yeni teşvik sisteminde 6 bölge arasında 4’üncü bölgede yer alması yatırımların daha cazip illere kaymasına neden olmuştur.

Yeni teşvik sistemi ile gelen bu olumsuzluğun giderilmesi sanayimizin geleceği açısından çok önemli olmakla beraber, İnebolu Limanının faaliyete geçmesi, Havalimanının Uluslararası işlerlik kazanabilmesi için gümrüklü hale getirilmesini ve lojistik engellerin ortadan kaldırılacak şekilde yatırımların tamamlanmasını beklemekteyiz.

Mevcut OSB dolmuş olup 1,3 milyon metrekareye genişletilmesi için müracaat edilmiş, kamulaştırma bedeli ve ödenek beklenmektedir. Seydiler OSB alt yapı çalışmalarına hızlı bir şekilde destek beklemekteyiz.

Küre ve Hanönü ilçemizde zengin bakır, maden yataklarımızla,  ruhsatlı 20 mermer ocağımız faaliyette,  500’e yakın da mermer ocağı ruhsat başvurusu halen devam etmekte. Bu sektörlerde maalesef üretim ve pazarlama faaliyetleri hammadde veya yarı mamul olarak devam etmektedir. Özel sektör girişimleri ve devlet teşvikleri ile madenlerimizi ilimizde işleyerek katma değerli ürün üretmek arzusundayız. İlimiz sanayisinin gelişmesi için desteklerinizi bekliyor sizi ve heyetinizi şahsım ve yönetim kurulu adına saygı ile selamlıyorum” cümleleriyle iş dünyasının beklentilerini Bakan Özlü’ye sıraladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Fındıkoğlu ve Meclis Başkanı Turgay Dellaloğlu’nun hediye takdiminin ardından, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri ile bir araya gelen Bakan Özlü; “Kalkınmanın yerelden başladığı, iller arasında bir yarış olduğu, inancıyla, bilinciyle hep beraber çalışacağız. Ben güzel işler yapacağımıza eminim. Oda başkanı ve yönetimini Kastamonu’yu kucakladıkları için teşekkür ediyorum” dedi.