İstanbul Sanayi Odası Heyeti İlimizi ve Odamızı Ziyaret Etti

İSO Meclisi’nin Türkiye’nin bir bütün olarak sanayileşerek kalkınmasına hizmet etmek amacıyla başlattığı geleneksel Anadolu ziyaretlerinde bu yılki ilk durağı Kastamonu oldu. İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, İSO Başkan Yardımcıları Adnan Dalgakıran ve İrfan Özhamaratlı ile birlikte 50 kişiden oluşan yönetim kurulu ve meclis üyeleri, hafta sonunu da kapsayan üç günlük gezide Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası ile Kastamonu Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, müthiş turizm potansiyeli ile dikkat çeken ama bunu bir türlü kullanamayan Kastamonulu kanaat önderlerine şu öneride bulundu “Kastamonu’da belki de üniversitenin tüm bölümlerinin kapatılıp, yerine sadece turizmle ilgili bölümleri açmak gerekiyor” dedi.
Böylece İstanbul’da mutsuz olan Kastamonulu insanlarımızın da geri döneceğine inandığını söyleyen Bahçıvan, Kastamonulu çok sayıda iş insanının da bulunduğu toplantıda şunları söyledi:
“İSO’nun Kastamonu ile büyük bir gönül bağı söz konusu. Burayı ziyaret etmekten çok mutluyuz. Gerek şehir merkezi, gerek Safranbolu ve köylerde, 1500’lü yıllardan kalan eserlere bakınca, 200 yıl evvel şehirde üretim, hayal ve vizyon olduğunu ama bu heyecanı ve ruhu kaybettiğimizi gördüm. Olayı sadece lojistik açıdan yetersizlikle, ulaşım güçlüğü ile açıklamak kolaycılık gibi geliyor.
İstanbul’un rant kapasitesi nedeniyle, arkamızda ne gibi değerleri, fırsatları bıraktığımızın farkına varmadan İstanbul’a umut diye yola çıkıyoruz. İstanbul ne geleni ne de karşılayanı mutlu ediyor.
nerim şu; her şeyin başı insan kaynağı ve eğitimden geçiyor. Kastamonu muhteşem bir turizm havzası. Dünyanın 4. büyük kanyonunun Kastamonu’da olduğunu buraya geldiğimde öğrendim ve kendimi eleştirdim. İmarı hırpalanmış olmasına rağmen Kastamonu enfes bir turizm vadisi. Bunu yarınlara taşıyacak olan da Kastamonulu insanımızın kendisidir.
Bu noktada oda ve borsalara önemli görev düşüyor. Oda ve borsalar, gelecek dönemde mutlaka mesleki eğitimin planlanması konusunda çalışmalı ve söz hakkı almalıdır. Tevhid-i Tedrisat mantığı ile Milli Eğitim’in gelişmesi mümkün değil. Özel sektörün bu alandaki gücünü kamunun geçmesi mümkün değil dedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Selçuk ARSLAN ise şu konuşmalara yer verdi:

“İSO’nun ardından Anadolu’da ilk kurulan 17 odadan birisiyiz. Ancak yoğun göç veren şehrimiz, insan kaynağını kaybediyor. İstanbul’da 1 milyon 500 bin Kastamonulu var. İlimizde turizmin ön plana çıkmak zorunda olduğunu kabullendik.
Kastamonu’da günümüzde orman ürünleri, madencilik ve tarım-hayvancılık sektörleri öne çıkıyor. Madencilik sektörü artık ciddi yatırım alanı teşkil ediyor. İlimizde çok büyük krom ve mermer rezervi olduğu ortaya çıktı.
Mevcut Organize Sanayi Bölgesi’nde doluluk oranı yüzde 100 civarında. Bir buçuk milyon metrekare yeni alanı da Sanayi Bakanlığı’nın izniyle OSB’ye dahil edeceğiz.
Ayrıca özelleştirme kapsamına alınan İnebolu Limanı’nın ihtisas limanı olmasına çalışıyoruz. Bu limanın Çankırı ve Karabük demiryollarına bağlanması, ticaret ve sanayinin gelişimi için önemli. Bunu sağlamaya çalışıyoruz.  Yine Ilgaz Tüneli’nin açılması Ankara’ya olan bağlantımızı hızlandıracak. Şehrimiz bölgesel teşvik kapsamında 4. bölge olup, OSB ise 5. bölge avantajlarından yararlanıyor.”