ÇİN İŞ GEZİSİ

ÇİN İŞ GEZİSİ

KATSO, ÇiNLi YATIRIMCILARI iLiMiZE DAVET ETTi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de temaslarını sürdüren Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) heyeti, Çin Milli Ekonomi Bakanlığı İnşaat Bakan Yardımcısı Jiaosheng Qu ile görüştü.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de temaslarını sürdüren Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) heyeti, Çin Milli Ekonomi Bakanlığı İnşaat Bakan Yardımcısı Jiaosheng Qu ile görüştü. KATSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Arslan ve Meclis Başkanı Kadir Tonbul başkanlığındaki 26 kişilik heyetimizin katıldığı toplantıda ev sahibi ülkeyi temsilen Uluslararası Dış İlişkiler Müdürü ile Uluslararası Ticaret Müdür Yardımcısı da hazır bulundu.

Heyetlerin karşılıklı olarak tanışmalarının ardından konuşan KATSO Başkanı Arslan, misafirperverliklerinden dolayı Çinli yetkililere teşekkür etti. Kastamonu ve KATSO hakkında ayrıntılı bilgi vererek konuşmasını sürdüren Arslan, ilimiz ekonomisinin dayandığı sektörleri ve varolan potansiyelini dile getirdi.

“KASTAMONU KÜLTÜR ŞEHRİDİR”

İlimizin tarihi ve kültürel derinliğini örnekler vererek anlatan Arslan, “Kastamonu önemli bir kültür şehridir. Milletinizin kültür turizmine verdiği degeri ve önemi yakından biliyoruz. Sizleri öncelikle ülkemize ve ilimize davet ediyoruz. Kastamonu’yu Çinli kardeşlerimiz mutlaka görmeliler. İnşaat sektörümüz yanısıra biz buraya vilayetimizi tanıtmaya da geldik. Türkiye gezi programınız içine Kastamonu’yu mutlaka dahil edin” dedi.

“MERMERCİLİK SEKTÖRÜNDE İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ”

Toplantı gündeminin önemli bölümünü ise mermer sektörü oluşturdu. Çin’in Türkiye’den yüksek miktarda mermer ithal ettiğini ve satın aldığı ürünler içinde Kastamonu mermerinin de önemli oranda yer tuttuğunu kaydeden Arslan, “Mermer sektöründe varolan ticareti ışbirlikleri ile çok daha fazla artırabiliriz. Taş sektöründe bir diğer işbirliğini de granitte yapabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

“HEYETİNİZİ KASTAMONU’YA DAVET EDİYORUZ”

İlimizdeki yatırım ortamı teşvikleri hakkında da detaylı bilgi veren KATSO Başkanı Arslan, “Komşu ilimize Japonlar önemli bir yatırımda bulundu. Siz de Kastamonu’ya yatırım yapabilirsiniz. Yatırım olanaklarını yerinde ve yakından görmeniz için sizin başkanlığınızda heyetinizi Kastamonu’ya davet ediyoruz. Çinli yatırımcılar ile ilimizde çok güzel işlere imza atabileceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

QU: DAHA ÖNCE SIZINKI GIBI KALABALIK BIR TÜRK HEYETI ILE GÖRÜŞMEDIM

Arslan’ın konuşmasının ardından sözlerine başlayan İnşaat Bakan Yardımcısı Qu, “Duygulandım ben, sizlerle bir araya gelmekten çok mutluyum. Daha önce sizinki gibi kalabalık bir Türk heyeti ile buluşmadım ben. Biz Türkiye’ye çok önem veriyoruz. Türkiye, Asya ve Avrupa arasındaki stratejik konumu ile çok önemli bir ülke” dedi.

“İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ”

Çin ekonomisi ile ilgili bilgi veren Qu, İnşaat Bakanlıgı bünyesinde bin 500 holding ve 13 bin fabrika bulunduğunu kaydederek, “İnsaat alanında işbirliği yapabiliriz. Ülkemizin mermer derneği, bakanlığımız bünyesinde. Mermer alanında bize bilgiler gönderirseniz işbirliği şartları oluşabilir” dedi.

“ÜLKEMİZE ÇEVRE VE ENERJİ YATIRIMLARI YAPABİLİRSİNİZ”

Heyetimizden gelen Çin’deki yatırım olanakları üzerine soruları cevaplayan Qu, Çin’in yatırım bekleyen sektörlerinin çevre ve enerji olduğunu kaydederek, “Planlamalarımız dahilinde yabancı yatırımcılar yada ülkemizin yapacağı dış yatırımlar ile ilgili her yıl toplantılar yapıyoruz. Gerek sizin ülkemizde yapmayı istedığiniz gerekse de bizi davet ettiğiniz yatırım alanları ile ilgili bize dosya ve numune göndermenizi istiyoruz. İşbirliğine gidebileceğimiz firma bilgilerini gönderebilir misiniz? Biz de bir heyet halinde önemli firma yetkililerimizi Kastamonu’ya getirebiliriz” şeklinde konuştu. Qu konuşmasını “Anlaştık” diyerek bitirdi.

TONBUL: TEMASLARIMIZIN KARŞILIKLI SÜRECEĞİNE İNANIYORUZ

KATSO Meclis Başkanı Kadir Tonbul ise yaptığı konuşmada geniş bir işadamı heyeti ile Çin’e geldiklerini ve inşaat fuarı ziyareti yanısıra Çinli firmalar ile işbirliği sağlayacak girişimlerde bulunduklarını kaydetti. Sıcak karşılama ve misafirperverlikten dolayı Bakan Yardımcısı Qu ve heyetine teşekkür eden Tonbul, “Bugünkü görüşmemizin ardından temaslarımızın karşılıklı olarak süreceğine inanıyoruz. Mermer başta olmak üzere bir çok alandan işbirliği yapabiliriz” dedi.

EROL: FİRMALARIMIZ KONSORSİYUM ŞEKLİNDE ÇİN’E YATIRIM YAPABİLİRLER

İlimizdeki yatırım olanaklarını ve teşvikleri Çinli yetkililere KOSGEB Kastamonu Müdürü Nevzat Erol da detaylı olarak anlattı. Erol, Çin firmalarının ilimize yatırım yapabilecekleri gibi Kastamonulu firmaların da konsorsiyum şeklinde bir araya gelerek Çin’de iş yapabileceklerini belirtti.

Toplantı heyetimizdeki firma temsilcilerinin soruları ile devam etti. Toplantı sonunda heyet Çinli yetkililere geleneksel dokuma ürünlerinden oluşan hediyelerini sunarken, Bakan Yardımcısı Qu ise bakanlığının özel bir hediyesini takdim etti. Fotoğraf çekiminin ardından Çinli yetkililer heyetimize bakanlıkları bünyesindeki yatırımlarını gösteren müze ve sergi salonlarını gezdirdi.

Menü
Odamıza Ulaşın