SİYEZ BULGURU'NA COĞRAFİ İŞARET ALINDI.

Yönetim Kurulu Başkanımız Oğuz Fındıkoğlu, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen, Coğrafi İşaretler Toplantısına katıldı Ayrıca Toplantıya Belediye Başkanlığı Temsilcisi Kürşat Ayvatoğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan, Vali Yardımcısı Vekili Mustafa Görmüş, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Cafer Açıkel, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, İlçe Belediye Başkanları, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum ve sektör temsilcileri katıldı.

Şuan itibari ile 8 adet coğrafi işaretli ürünümüzün olduğunu belirten Vali Karadeniz; “İlimizin kaynak değerlerini hem tanıtma hemde turizme kazandırmaya ve onları geliştirmenin önemli araçlarından birisi olan coğrafi işaretle ilgili, coğrafi işaret almış ürünlerin sayısını arttırmaya yönelik yaptığımız çalışmalardan yavaş yavaş meyvelerini almaya başladık. Şuanda coğrafi işareti olan ürün sayımız 8’ e çıkmış durumda. Çalışmaya başladığımızda bu sayı ikiydi. Bunun daha fazla arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Benim gördüğüm aksaklık yazışmalarda kaybedilen zamanlar. Bunu coğrafi işaret tescili için başvuru sahibi rolünü üstlenen kurumlarımızın yazışmaları bire bir takip ederek hızlandırması halinde ben bu sayıya yıl sonuna kadar en az üç yada dört tane daha ekleyebileceğimizi düşünüyorum. İkinci olarak da coğrafi işaret tescili almak yetmiyor. O tescili muhafaza etmek bunu taşımakta önemli. Dolayısıyla o ürünle ilgili gerekli kontrollerimizi çalışmalarımızın coğrafi işaret tescili alındıktan sonrada aynı şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu hususlara özen

gösterdiğimizde daha iyi noktada olacağız. Kastamonu ‘da bu şekilde komisyonlar bazında görev dağılımı yapıldıktan sonrada görevi üstlenen kurum ve kuruluşların taşıdıkları sorumlulukları sonuçlandırma konusunda coğrafi işaretlerle ilgili çok iyi bir çalışma sistemi kurduğumuzu düşünüyorum. Buradaki işbirliği gerçekten bunun önemli bir işareti. Hatta bu çalışmalardan iki tanesi coğrafi işaretle ilgili oluşturduğumuz bu komisyon, diğeri de turizm eylem planı çerçevesinde oluşturduğumuz çalışma gurubu. Diğer yapacağımız projelere de örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. Toplantımızın bundan sonraki ürünlerin tesciline de şimdiden vesile olmasını hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum ’’ şeklinde konuştu.

Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square