YÖREX YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI

YÖREX YÖRESEL ÜRÜNLER FUARI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) desteğiyle Bu sene 10.su düzenlenen ANFAŞ Fuar Merkezi’nde Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla kapılarını açtı.

 

Yönetim Kurulu Başkanımız Oğuz Fındıkoğlu, işlemleri tamamlanan Kastamonu Siyez Bulguru ve Kastamonu Taş Baskı Dokuması’nın tescil belgelerini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Türkpatent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ın elinden aldı.

 

Bu yıl Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ile birlikte düzenlediğimiz Yörex Yöresel ürünler Fuarı’na Yönetim Kurulu Başkanımız Oğuz Fındıkoğlu’nun yanı sıra Meclis Başkanımız Turgay DELLALOĞLU ve Meclis Üyelerimiz katıldı.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, standımıza gelerek bugün Coğrafi işaret Belgesini almış olduğumuz Taş Baskı Dokumamıza baskı yaptı, ardından Kastamonu Pastırması kesen Sayın Hisarcıklıoğlu, Coğrafi İşaretli ürünlerimiz olan Siyez Bulgurumuz, Taşköprü Sarımsağı mız ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

YÖREX’te 164 oda ve borsa, 18 kalkınma ajansının yanı sıra valilik, belediyeler, kooperatifler, üretici birlikleri ve firmalardan oluşan 647 katılımcı yer alıyor.

 

Ürünlerimizi Coğrafi İşaret Tescilli ile koruma altına alarak, ürünlerimizin ülkemizde ve diğer ülkelerde daha çok alıcı ile buluşması için çalışmalarımız devam edecektir.

 

Kastamonu Siyez Bulguru ve Kastamonu Taş Baskı Dokuması ile birlikte ilimizin tescilli ürün sayısı 11’e yükselmiş oldu. Daha önceden; Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Pınarbaşı Kara Çorba, Tosya Pirinci, Tosya Bıçkısı, Daday Etli Ekmeği, Kastamonu Çekme Helvası, Kastamonu Simidi ve Devrekani Hindi Banduması, tescil belgesi almıştı.

Menü
Odamıza Ulaşın