ANTALYA YÖREX FUARI

ANTALYA YÖREX FUARI

  1. YÖREX YÖRESEL ÜRÜNLER FUARININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ.

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası tanıtımda hız kesmiyor. Son bir ay içerisinde, 8’inci Ahşap Fuarı, Arap işadamları ile Kastamonu’ya yönelik toplantılar ve İstanbul’da düzenlenen Kastamonu Tanıtım Günleri gibi önemli organizasyonlarda etkin şekilde yer alan KATSO, bu seferde Antalya’da 9’uncusu düzenlenen YÖREX’te de güçlü bir kadro ile yerini aldı.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından açılışı yapılan 9. Yöresel Ürünler Fuarı’na Kastamonu’yu temsilen; Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KATSO Meclis Başkanı Turgay Dellaloğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, MÜSİAD Başkanı Mustafa Şensoy ve KUZKA yetkilileri katıldı.

Hisarcıklıoğlu Çekme Helva Tescil Belgesini Fındıkoğlu’na Teslim Etti

Öte yandan, Kastamonu’nun ilk coğrafi işaretli ürünü olan Çekme Helva’nın tescil belgesi, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türk Patent ve Marka Kurumu yetkilileri tarafından, Kastamonu Ticaret ve sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu’na teslim edildi.

Odamız ve KUZKA işbirliğinde düzenlenen Kastamonu standında yöresel yemeklerimiz ve ürünlerimiz gün boyu katılımcılara ikram edildi. Kastamonu lezzetlerini tatmak için standımız önünde uzun kuyruk oluştu.

Yönetim Kurulu Başkanımız Oğuz Fındıkoğlu YÖREX fuarına güçlü bir katılım sağladıklarını kaydederek, “Fuar boyunca yöresel ürün ve lezzetlerimizin tanıtımı için ikramlarda bulunacağız. Tanıtacağımız her ürünümüzün bölge ekonomimize katkı sağlayacağının bilinicindeyiz. Yöresel ürün işletmelerimizin rekabet güçlerini artırmak için Oda olarak desteğimizi surdüreceğiz. Valilik, belediye, kalkınma ajansı, meslek odalari ve ozel sektörümüz işbirliğinde il ekonomimizin çok daha güçlü bir noktaya geleceğinden şüphemiz yok” degerlendirmesinde bulundu.

Ziyaretçilere kendi elleriyle Kastamonu lezzetlerini tattıran ve ulusal basın mensuplarına demeç veren Belediye Başkanı Babaş, “Hedefimiz UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na ilimizin adını yazdirabilmek. Göreve geldiğimden bu yana amaç doğrultusunda calışmalar yapıyorum. Kastamonu tarih, kültür ve turizm potansiyeli çok yüksek bir il. Daha önemlisi turizm alanında hala bakir bir bölge. Alt yapı çalışmalarımız tamamlandığında sadece ülkemizden değil tüm dünyadan talep alacak potansiyelimiz var. Doğayı ve kültürel kimliğimizi bozmadan bu hedefe ulaşabilecek güçteyiz” dedi.

Helvamızı, Siyez Bulgurumuzu ve diğer ürünlerimizi kendimizin tüketmesi yetmiyor. Bu ürünlerimizi iç ve dış piyasada da tanıtmamız, bunları üreten insanımızın ve şehrimizin ekonomisine de katkı yapmamız gerekiyor. Bugünde, bu alanda ülkemizin en prestijli organizasyonu olan YÖREX’te bunu yapıyoruz. Bugün bu fuara, en güçlü kadro ile katılan odayız. Bu da bizlerin, yönetim kurulu ve meclisimizin bu konulara ne kadar ciddi ve hassas baktığımızın en güzel göstergesi olsa gerek. Bıkmayacağız, durmayacağız, usanmayacağız, yola çıktığımız gün, iş dünyamız başta olmak üzere, Kastamonu’ya verdiğimiz sözler doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ahşap sektörümüzü, zengin mutfak kültürümüzü, yöresel ürünlerimizi, mermerimizi, turizmdeki avantajlarımızı dur durak bilmeden, içeride ve dışarıda anlatmaya ve tanıtmaya devam edeceğiz. Zaten bununla ilgili çalışmalarımıza da başladık, inşallah önümüzdeki günler bizler için daha iyi olacak. Bugün, ilk coğrafi işaretli ürünümüz olan Çekme
Helvamızın tescil belgesini Sayın Genel Başkanımızın elinden aldık, hedefimiz birbirinden değerli yöresel ürünlerimizi uluslararası arenada da tescilletmek. Ben, bizlerin burada son derece mükemmel bir organizasyon yapmamızı sağlayan KUZKA Yönetimi ve Sayın Genel Sekreterimize, bizleri burada yalnız bırakmayan ‘yol arkadaşlarım’ olarak tanımladığım, yönetim kurulu ve meclis üyesi arkadaşlarıma, son bir aydır evlerinin yolunu unutan odamız personeli değerli kardeşlerime, Kastamonu iş dünyası ve Kastamonu adına teşekkür ediyorum. İnşallah elbirliği ile hedeflerimize koşacak, Kastamonu’muzu bu yola çıkarken hayal ettiğimiz noktalara getireceğiz” dedi

Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından açılan stantta ziyaretçilere; Çekme Helva, Siyez Bulguru, Üryani Eriği gibi yöresel ürünlerin tanıtımının yanısıra, Kastamonu Yöresel Mutfağının birbirinden lezzetli tatlarından ikramlar yapıldı.

Antalya’da düzenlenen 9. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda standımıza ziyarette bulunan MÜSİAD Antalya Şube Başkanı Ramazan KALKEN, Yönetim Kurulu Üyesi Kastamonulu hemşehrimiz Muhteşem KABASAKAL ve MÜSİAD Antalya Yönetim Kurulu Üyelerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz.

Menü
Odamıza Ulaşın